Dlaczego wprowadzono celibat i kiedy zostanie zniesiony?

Dlaczego wprowadzono celibat i kiedy zostanie zniesiony?

Celibat, czyli bezżenność, istniał w Kościele od zawsze w formie nieobowiązkowej. W oparciu o rady Chrystusa: „Bo są niezdatni do małżeństwa, którzy z łona matki takimi się urodzili; i są niezdatni do małżeństwa, których ludzie takimi uczynili, a są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni” (Mt 19,12), „Zaprawdę powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu albo żony, braci, rodziców albo dzieci dla królestwa Bożego, żeby nie otrzymał daleko więcej w tym czasie, a w wieku przyszłym – życia wiecznego” (Łk 18,29), kapłani w celu pielęgnowania duchowego ojcostwa mieli powstrzymać się od wspołżycia. Nadal jednak duchowni żonaci i nieżonaci byli zrównani w prawie.
W Kościele rzymskokatolickim celibat obowiązujący dla duchowieństwa diecezjalnego wprowadził papież Grzegorz VII (1075-1085). Zakonników prawo to obowiązywało od początku.Ta praktyka nie weszła do Kościoła automatycznie, gdyż jeszcze w XIV w. w Polsce spotykano żonatych księży. Dodatkowym motywem wprowadzenia tego prawa była ochrona mienia kościelnego (nie prywatnego!) przed dziedziczącymi: żoną i dziećmi duchownego.
Ok. V w. wytworzyła się stała praktyka, która zezwalała na małżeństwo jedynie przed święceniami, a nigdy po nich. Ta praktyka jest stosowana przez Kościoły wschodnie do dzisiaj. Małżeństwo można zresztą zawrzeć jeden raz, po śmierci żony nie można powtórnie zawrzeć małżeństwa. Oczywiście nadal praktykuje się udzielanie sakry biskupiej jedynie celibatariuszom.
Wszystkie wypowiedzi Kościoła na temat celibatu potwierdzają jego duchową wartość i obowiązująca formę dla duchownych.
Aby odpowiedzieć na pytanie: kiedy zostanie zniesiony, najpierw trzeba sie zastanowić czy zniesienie rozwiąże wszystkie związane z nim „problemy”. Np. na Ukrainie Kościół prawosławny prowadzi specjalną szkołę dla dziewcząt, które myślą o zamążpójściu za przyszłego księdza. Co zrobić wypadku śmierci żony, jeżeli nie można ożenić się drugi raz, jak wychowywać dzieci, jeżeli są jeszcze małe, co zrobić w wyniku rozkładu pożycia małżeńskiego (np. zdrady jednej ze stron), bo przecież sakrament małżeństwa nie daje gwarancji rozwiązania problemów małżeńskich…?
A przede wszystkim, czy zniesienie celibatu pomogłoby w jakości duszpasterstwa? Nie wydaje się, bo ksiądz automatycznie musiałby dzielić swój czas między parafian i rodzinę… Pytanie kiedy musi być więc poprzedzone pytaniem po co?

Reklamy

3 Komentarze

 1. Z zaciekawieniem czytam ta publikację. Niestey nie mogę sie zgodzić z przyjetymi twierdzeniami. Odnośnie kościołó wschodnich, księża mogą zawirać związki małżeńskie takze po przyjęciu święceń, dodatkowo istnieje możliwość unieważnienia ślubu kościelnego w przypadku trwałego rozkładu pożycia.
  Odnośnie samego zniesienia celibatu wyznania rzymsko-katolickiego, generalnie nie ma żadnych przeciwskazań, związanych np,z ochroną majątku kościelnego, nie ma też wskazania że małżeństwo księdza pomoże mu w prawidłowym postrzeganiu rzeczywstości. Pytanie raczej, czy kobieta która zdecyduje się na taki krok, podoła swoim obowiązkom – bo przede wszystkim musi być podporą i wsparciem dla męża.

  Odpowiedz

  • Posted by pozdrawiam on Czerwiec 22, 2012 at 2:19 am

   Moim skromnym zdaniem celibat mocno zaburza postrzeganie rzeczywistości przez księży.
   Niech także spróbują trochę popracować… to także bardzo poprawi ich postrzeganie rzeczywistości.
   Jęczą jak to jest im źle, jak biednie, jak to nie ma pieniędzy na kościół, na biedne dzieci w Afryce, a tak naprawdę jedyny problem to wtoczyć brzuch do swojego mercedesa.
   Jeśli w celibacie nie chodzi o majątek to o co? O czystość? 🙂

   Odpowiedz

 2. Posted by NIE KSIĄDZ on Wrzesień 23, 2012 at 7:17 am

  Ksiądz to biedny człowiek nie może płacić podatków za tackę, musi jego firma dostawać kaskę od nas podatników, musi się wozić dobrymi furami, musi posiadać wielkie majątki , nie może pracować by poznać realne życie za otrzymane wynagrodzenie, nie może się martwić że nie starczy mu do pierwszego, itp – itd, NO JAK TU ŻYĆ – JAK ??? NO I TEN CELIBAT każdy ksiądz go przestrzega 🙂 Poświęcenie w 100 %

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: